infolinia 22 250-22-76 (pon-pią: 8-16, sob: 8-14)

Modafen tabl.powl. 0,2g+0,03g 12tabl.(blis

0/5    (0 opinie)
Producent: ZENTIVA A.S.
8,00
ilość sztuk:
kupuję
Modafen tabl.powl. 0,2g+0,03g 12tabl.(blis
Powiadom znajomego

<html>Nazwa produktu leczniczego: Modafen

Skład: Ibuprofenum Pseudoephedrini hydrochloridum

Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane

Dawka: 200 mg 30 mg

Wielkość opakowania: 12 tabl.

Działanie
Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej oraz udrożniającym nos i zatoki oboczne nosa. Ibuprofen, pochodna kwasu propionowego należąca do grupy NLPZ, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na drodze blokownia cyklooksygenazy kwasu arachidonowego COX-2. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 2 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Pseudoefedryna jest Îą-sympatykomimetykiem. Działając na receptory adrenegiczne w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych prowadzi do ich skurczu, ograniczenia przepływu przez łożysko włośniczkowe oraz redukuje ilość krwi zalegającej w zatokach żylnych. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 9-16 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, częściowo do aktywnego metabolitu - norpseudoefedryny, a wydalanie przez nerki. W leczeniu początek działania preparatu występuje po 30 min. i utrzymuje się przez 4-6 h.

Wskazania
DoraAone łagodzenie objawów grypy i przeziębienia takich, jak: gorączka, ból głowy, niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedryną lub pozostałe składniki preparatu oraz inne NLPZ. Czynna choroba wrzodowa żołądka i(lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również po zastosowaniu NLPZ. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca. Ciężka niewydolność serca. Częstoskurcz. Nadczynność tarczycy. Skaza krwotoczna. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Zatrzymanie moczu. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu takich, jak przyjmowanie leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Jednoczesne stosowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Nie stosować u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ występowały objawy nadwrażliwości w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki lub astmy. Ciąża. Okres karmienia piersią.

środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów, u których występują: toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej (ryzyko rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych); choroba przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Cohna - możliwe zaostrzenie choroby); zaburzenia czynności nerek (ryzyko dalszego pogorszenia czynności nerek); zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego lub niewydolność serca w wywiadzie; zaburzenia krzepnięcia krwi (ibuprofen może wydłużać czas krwawienia); objawy zaburzeń neurologicznych; cukrzyca; niedrożność szyi pęcherza moczowego; zwężenie odAowiernika; łagodny rozrost gruczołu krokowego. U pacjentów z czynną lub przebytą astmą oskrzelową oraz chorobami alergicznymi zażycie preparatu może wywołać skurcz oskrzeli. Jednoczesne, długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek. Leki hamujące cyklooksygenazę mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego, a także w przypadku wystąpienia pierwszych objawów (wysypki skórnej, uszkodzenie błon śluzowych lub innych objawów nadwrażliwości), mogących zwiastować wystąpienie ciężkich reakcji skórnych. Należy zachować ostrożność stosując lek u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki zwiększające ryzyko zaburzeń żołądka i jelit takie, jak kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe (walfaryna), antyagregacyjne (kwas acetylosalicylowy). Ze względu na zawartość pseudoefedryny istnieje ryzyko nadużywania leku, zwiększone ryzyko przedawkowania, a po nagłym odstawieniu może wystąpić depresja. Lek zawiera laktozę, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Nie stosować u dzieci &lt; 12 lat.

Ciąża i laktacja
Stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane
Często (â‰Y1/100, &lt;1/10):senność, zawroty głowy. Niezbyt często (â‰Y1/1000, &lt;1/100): niestrawność, nudności, ból brzucha; ból głowy; pokrzywka i świąd; kołatanie serca. Rzadko (â‰Y1/10000, &lt;1/1000): biegunka, zaparcia, wzdęcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, uczucie zmęczenia; nieostre widzenie, zaburzenia wydzielania łez; obrzęki. Bardzo rzadko (â‰Y1/100000, &lt;1/10000): smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Cohna; choroba wrzodowa żołądka i(lub) dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, czasem ze skutkiem śmiertelnym - mogą wystąpić szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku; dyzunia, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia mocznika w surowicy, zwiększenie stężenia sodu w osoczu (retencja sodu); zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania); zaburzenia morfologii krwi (niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza) - pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła, powierzchniowe owrzodzenia jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie, krwawienie (np. siniaki, wybroczyny, plamica, krwawienie z nosa); rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka; ciężkie reakcje nadwrażliwości, jak obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia, niedociśnienie tętnicze, wstrząs; zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli; u pacjentów z istniejącymi chorobami autoimunulogicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja; tachykardia, obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca związane ze stosowaniem leków z grupy NLPZ w dużych dawkach; rozszerzenie naczyń. W pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne. Przyjmowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg na dobę) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic, np. zawał serca lub udar. Pseudoefedryną może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, niestrawność, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, wzmożone pragnienie, tachykardię, zaburzenia rytmu serca, niepokój, bezsenność, zaczerwienienia i wysypki; rzadko zaburzenia w oddawaniu moczu, osłabienie mięśni, drżenia, lęk, dezorientacja, trombocytopenia.

Interakcje
Nie stosować z inhibitorami MAO oraz w ciągu 14 dni po zaprzestaniu ich podawania, ze względu na ryzyko wystąpienia przełomów nadciśnieniowych. Ze względu na zawartość pseudoefedryny nie stosować z agonistami receptora dopaminowego, pochodnymi alkaloidów sporyszu, dopamienrgicznymi lekami zwężającymi naczynia krwionośne, linezolidem, lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej jamy nosowej (stosowanymi doustnie lub donosowo), lekami hamującymi łaknienie, lekami psychostymulującymi typu amfetaminy, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Pseudoefedryna osłabia działanie leków hipotensyjnych (m.in. mekamilaminy, rezerpiny, alkaloidów ciemierzycy, guanetydyny, metyldopy). Zachować ostrożność podczas stosowania preparatu z następującymi lekami: kwasem acetylosalicylowym (z wyłączeniem dawek &lt; 75 mg na dobę), innymi NLPZ i kortykosteroidam ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza związanych z przewodem pokarmowym. Ibuprofen zmniejsza skuteczność działania leków przeciwnadciśnieniowych i moczopędnych (ryzyko hiperkaliemii) oraz może wydłużać czas krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie zydowudyną. NLPZ mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) oraz zwiększać stężenie litu i metotreksatu we krwi (należy kontrolować stężenie litu we krwi). Fenobarbital przyspiesza metabolizm ibuprofenu. Ibuprofen zwiększa stężenie digoksyny i fenytoiny w osoczu, zwiększa toksyczność baklofenu oraz osłabia działanie probenecydu i sulfinpirazonu. Leki zobojętniające kwas żołądkowy zwiększają szybkość wchłaniania pseudoefedryny, natomiast kaolin ją zmniejsza. Stosowanie wziewnych halogenowych środków znieczulenia ogólnego oraz innych preparatów o pośrednim działaniu sympatykomimetycznym w skojarzeniu z preparatem może wywołać ostrą reakcję nadciśnieniową w okresie okołooperacyjnym - należy odstawić preparat na 24 h przed znieczuleniem ogólnym.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Początkowa dawka to 2 tabl., następnie, w przypadku konieczności 1 do 2 tabl. Co 4-6 h. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabl. Tabletki należy połykać w całości (bez rozgryzania), popijając odpowiednią ilością wody.

Uwagi
W przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, zgaga) lek można przyjmować razem z posiłkami. Należy zachować ostrożność w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn. W trakcie leczenie nie należy spożywać alkoholu.</html>


Infolinia

Masz pytania? Potrzebujesz porady farmaceuty? Skontaktuj się z nami.
tel. 22 250-22-76

Polecamy

WYSYŁKA GRATIS!

Kupuj ile dusza zapragnie wysyłka kurierem "7" to jedyne:
Kurier "7" GRATIS (wpłata na konto):
Przesyłka (300-1000zł) - 0zł
Kurier "7" wpłata na konto:
Przesyłka (1-299,99zł) - 15zł
Kurier "7" płatność przy odbiorze (Pobranie):
Przesyłka (1-399,99zł) - 17zł
Kurier "7" płatność przy odbiorze (Pobranie):
Przesyłka (400-1000zł) - 0zł

copyright by Apteka FM