infolinia 22 250-22-76 (pon-pią: 8-16, sob: 8-14)

Aspirin tabl. 0,5 g 10 tabl.(karton)

0/5    (0 opinie)
Producent: BAYER HEALTHCARE AG
7,80
ilość sztuk:
kupuję
Aspirin tabl. 0,5 g 10 tabl.(karton)
Powiadom znajomego

Aspiryna znajduje zastosowanie w: bólach o lekkim i średnim nasileniu: bóle głowy różnego pochodzenia (tabl. musujące - także bóle migrenowe), bóle zębów, bóle mięśni. Ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.
Skład
1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego; 1 tabl. musująca zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

Działanie
Kwas acetylosalicylowy działa głównie przez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; zmniejsza agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, a także długotrwale hamuje agregację płytek krwi. Wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Szybkość wchłaniania zależy od pH treści przewodu pokarmowego. Wiąże się z albuminami osocza w 50-90%. Łatwo przenika do tkanek oraz przez barierę łożyska i do mleka matki. Jest metabolizowany w wątrobie oraz w innych tkankach. Wydalany jest z moczem głównie w postaci metabolitów (w 75% jako kwas salicylurowy) oraz w 10% w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi 2-4 h.

Wskazania
Bóle o lekkim i średnim nasileniu: bóle głowy różnego pochodzenia (tabl. musujące - także bóle migrenowe), bóle zębów, bóle mięśni. Ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy. Kwas acetylosalicylowy jest jednym z głównych leków przeciwbólowych zalecanym przez WHO w programie zwalczania przewlekłych bólów towarzyszących chorobom nowotworowym.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na salicylany. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, skaza krwotoczna, III trymestr ciąży, grypa i ospa wietrzna u dzieci do ukończenia 12 r.ż. (ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a).

Ciąża i okres karmienia piersią
Nie stosować w III trymestrze ciąży (może powodować wady płodu i komplikacje w czasie porodu). W I i II trymestrze ciąży stosować tylko po rozważeniu stosunku ryzyka do oczekiwanych korzyści. Salicylany przenikają w niewielkich ilościach do mleka matki. Dotychczas podczas krótkotrwałego stosowania salicylanów nie stwierdzono działań niepożądanych u noworodków, przerwanie karmienia piersią z reguły nie jest konieczne. Jednakże w przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek (>300 mg/dobę) karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane ze względu na zagrożenie dla dziecka.

Działanie niepożądane
W trakcie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe. Uważa się, że kwas acetylosalicylowy jako hapten może prowadzić do reakcji uczuleniowych typu dychawicy oskrzelowej. Rzadko powoduje reakcje uczuleniowe pod postacią napadów duszności, zmian skórnych, rumienia, pokrzywki. Większe dawki lub długotrwałe stosowanie może prowadzić do śródmiąższowego zapalenia nerek, przyspieszenia oddechu, niewydolności krążenia, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej (przejściowa zasadowica a następnie kwasica), stanów zamroczenia, pobudzenia, omamów, drgawek (zwłaszcza u dzieci). Wyjątkowo powoduje zaburzenia o.u.n. (ataksja, zamroczenie, zaburzenia wzroku i słuchu). Opisano pojedyncze przypadki zaburzenia czynności nerek i wątroby, hipoglikemii, ciężkich reakcji skórnych.

Dawkowanie
Doustnie. Przeciwbólowo, przeciwgorączkowo. Dorośli: doraźnie 1-2 tabl po 500 mg, maksymalnie 4 g kwasu acetylosalicylowego na dobę. Dzieci 7-12 r.ż.: maksymalna dawka dobowa wynosi 1000 mg (2 tabl. po 500 mg na dobę).
Tabl. musujące. Dorośli: 500-1000 mg (1-2 tabl.) jednorazowo. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć co 4-8 h. Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 g kwasu acetylosalicylowego (8 tabl. musujących). Dzieci powyżej 12 r.ż.: 500 mg (1 tabl.) jednorazowo. W razie potrzeby dawkę jednorazową można powtórzyć 3 razy na dobę co 4-8 h. Tabletki rozpuścić w szklance wody i wypić płyn musujący.


Infolinia

Masz pytania? Potrzebujesz porady farmaceuty? Skontaktuj się z nami.
tel. 22 250-22-76

Polecamy

WYSYŁKA GRATIS!

Kupuj ile dusza zapragnie wysyłka kurierem "7" to jedyne:
Kurier "7" GRATIS (wpłata na konto):
Przesyłka (300-1000zł) - 0zł
Kurier "7" wpłata na konto:
Przesyłka (1-299,99zł) - 15zł
Kurier "7" płatność przy odbiorze (Pobranie):
Przesyłka (1-399,99zł) - 17zł
Kurier "7" płatność przy odbiorze (Pobranie):
Przesyłka (400-1000zł) - 0zł

copyright by Apteka FM